Hirudoterapia weterynaryjna

Hirudoterapia w weterynarii – leczenie pijawką psów i kotów

Pijawka!...na wielu ludziach wywołuje niezbyt miłe wrażenie, a jej wygląd zewnętrzny tym bardziej. Ale ten niewielki robaczek okazuje ogromny wpływ na organizm, normalizuje nie tylko fizyczne, ale i biologiczne i, według niektórych danych, energetyczne procesy
w ludzkim ciele i ciele zwierzęcia.

 


W ostatnim czasie leczenie pijawką (hirudoterapia) odradza się. Istnieje wiele ośrodków medycznych w których oferuje  się taką usługę. Spektrum zastosowania pijawki jest bardzo szerokie – od kosmetologii do chirurgii (przygotowanie do operacji, pooperacyjna rehabilitacja). W weterynarii również przypomniano sobie o starej zapomnianej metodzie: są sytuacje, kiedy wykorzystano wszystkie możliwe metody, a pomóc może tylko pijawka. Weterynaryjnych ośrodków, w których pracuje weterynarz - hirudoterapeuta  jest bardzo mało, ale co rok przybywa ich – gdyż metoda hirudoterapii dała się poznać z dobrej strony. Hirudoterapia niekiedy  może być wykorzystana jako jedyne leczenie (pijawka i nic poza tym), ale najlepsze efekty daje połączenie leczenia pijawkami z tradycyjnymi metodami.
Wiele osób zadaje pytania: w jaki sposób mój pupil zniesie zabieg hirudoterapii?,
nie powiemy mu żeby nie poruszał się. Pewnie trzeba jeszcze zgolić mu sierść?. Jak zadziała utrata krwi na osłabiony organizm zwierzęcia? Czy możliwa jest reakcja alergiczna na pijawkę?

Zwierzęta zwykle dobrze znoszą procedurę stawiania pijawek. Koty zachowują się spokojniej niż psy – często w trakcie zabiegu mruczą,  nawet usypiają. Sierść nie przeszkadza, to ogolone części przeszkadzają pijawce normalnie przyssać się. Sierść należy tylko dobrze rozchylić.

W ślinie pijawki wykryto histamino-podobną substancję, która wywołuje reakcję typu alergii. Ale, jeżeli u ludzi po przystawieniu pijawek dosyć często występuje obrzmiałość, zaczerwienienie i świąd, to u zwierząt takie objawy nie występują.

Przy okazji warto wspomnieć o ślinie pijawki. Jest to unikatowy koktajl składający się
z biologicznie aktywnych substancji. Najbardziej znaną jest hirudyna – to co nie pozwala krwi krzepnąć się i tworzyć skrzepy. Dzięki tej substancji po odpadnięciu pijawki z ranki wypływa krew, zmieszana z limfą. U ludzi zazwyczaj wyciek trwa średnio 10-12 godzin (czasem 24 godziny), u psów 2-4 godziny, u kotów do 2 godzin. Ten efekt ma pierwszoplanowe znaczenie w tych miejscach, gdzie znajdują się zastoinowe zjawiska (np. miejsca przewlekłego zapalenia, zastój limfy).


W ślinie pijawki znajduje się także hialuronidaza, która powoduje odpływ limfy i drenaż ogniska choroby. Pod wpływem wydzieliny  gruczołów ślinowych  pijawki lekarskiej zmienia się przepuszczalność naczyń, poprawia się mikrocyrkulacja i występuje przeciwdziałanie niedokrwieniu ( t.j. ustępuje skurcz naczyń, do tkanek swobodnie przypływa i odpływa krew i limfa, co przyspiesza proces wyzdrowienia).

Pijawkę bada się od dawna bardzo dokładnie. Biorąc pod uwagę wszystkie zgromadzone dane można powiedzieć, że ślina pijawki posiada następujące właściwości:
•    przeciwzakrzepowe (blokuje tworzenie się skrzepów)
•    trombolityczne (rozpuszcza wytworzony skrzep)
•    podciśnieniowe (stabilizuje tętnicze i żylne ciśnienie)
•    przeciwmiażdżycowe (obniża poziom cholesterolu)
•    regeneracyjne oddziaływanie na uszkodzoną ścianę naczynia
•    antyhipoksemiczne (poprawia przemianę materii przy głodzie tlenowym)
•    immunostymulujące (miejscowe i ogólne)
•    przeciwbólowe i przeciwzapalne
•    przeciwbakteryjne
•    neurotroficzne

Niektórzy autorzy (np. W.A. Sawinow) uważają, że pijawka przywraca energetykę poszczególnych narządów i  całego organizmu. Ten efekt jest szczególne zauważalny na starych zwierzętach – po serii zabiegów hirudoterapii zwierzę staje się bardziej aktywne, chętne do zabawy, bardziej ruchliwe, zwiększa się jego odporność. Po pierwszym zabiegu zwierzę ok. doby może być ociężałe i senne (wydzielina gruczołów ślinowych działa na cały organizm), natomiast później aktywność wzrasta.

Tak więc,  nie bójcie się pijawek dla swoich ulubieńców, powiedzą Wam dziękuję!