BHP zabiegu

Postępowanie przed zabiegiem

     Pacjent przed zabiegiem nie powinien używać dezedorantów i innych zapachowych kosmetyków. Pijawka wyczuwa je na skórze i wówczas przeprowadzenie zabiegu jest niemożliwe. Dobę przed zabiegiem należy zastosować naturalne bezzapachowe mydło. W razie potrzeby z części ciała poddanej zabiegowi należy usunąć owłosienie. Pacjent przed zabiegiem nie powinien spożywać alkoholu. Powinien zjeść pożywny, lekkostrawny posiłek. Przed zabiegiem nie należy odstawiać żadnych leków zaleconych przez lekarza prowadzącego.

 

Postępowanie po zabiegu

     Po zabiegu hirudoterapii krew z ranek sączy się 10-12 godzin. Może sączyć się również do 24 godzin. Opatrunki zostają wykonane starannie z gazików i materiałów o dużej chłonności krwi. Często opatrunki są przesączone krwią już po paru godzinach. Nie należy zdejmować pierwotnego opatrunku lecz dołożyć kolejne zabezpieczenie. Pacjent w przypadku wątpliwości ma możliwość kontaktu telefonicznego z hirudoterapeutą. Po zabiegu może wystąpić silne swędzenie ran po pijawkach i jest to normalna sytuacja. Pod żadnym pozorem nie wolno drapać ran, gdyż może to doprowadzić do powikłań pozabiegowych. Nie poleca się stosowania altacetu. Można zastosować żele przeciwhistaminowe, np. Fenistil - żel (jakiego używa się do łagodzenia objawów po ukąszeniach komarów i innych owadów), jak również Fenistil – maść gojąca. Bardzo dobrze jest zastosować po zabiegu oczar wirginijski – płyn spray. Działa przeciwświądowo i gojąco. Po zabiegu pacjent może czuć się nieco osłabiony i w takim przypadku zalecamy spożycie gorzkiej czekolady, wypicie soku pomidorowego lub przyjmowanie tabletek Asparginu (magnez + potas).

 

BHP zabiegu

  • Należy podkreślić, że metoda hirudoterapii nie jest taka prosta w wykorzystaniu, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Hirudoterapeuta powinien posiadać teoretyczne wiadomości i praktyczne umiejętności z tej dziedziny, bardzo dobrze znać anatomię człowieka, traktować każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich jego schorzeń, jak również stanu psychicznego i fizycznego.
  • Zabieg powinien być przeprowadzony w gabinecie hirudoterapii, w warunkach aseptycznych.
  • Pacjent powinien być ułożony lub posadzony na leżance zabiegowej. Ułożenie zależy od jego możliwości fizycznych a także od miejsca na którym będzie wykonywany zabieg.
  • Do zabiegów należy używać pijawek hodowlanych, które są wolne od bakterii, wirusów i zanieczyszczeń.
  • Pijawki są jednorazowego użytku, po zabiegu podlegają utylizacji.