wiedza ogólna

Historia zastosowania pijawek

     Zastosowanie pijawek w celu leczniczym ma tysiącletnią historię i ucieka się do medycyny Starożytnego Egiptu. Z pisemnych rekomendacji, które dotarły do nas z tej dziedziny do najbardziej interesujących należą prace Awicenny (980-1037), w których bardzo dokładnie opisywane były stosowane w celu leczniczym pijawki. Wskazówki dotyczące zastosowania pijawek można także znaleźć w Biblii.

Okres nagromadzenia wiedzy naukowej

     Ukształtowanie naukowych podstaw hirudoterapii było możliwe po ukazaniu się prac J.B. Hycraft, który stworzył w 1884 roku ekstrakt z pijawek, wykazujący antykoagulacyjne działanie. „Wiadomo – pisał Hycraft, że po przystawieniu pijawek trudno zatamować krwawienie, że krew w żołądku pijawki nie krzepnie się i nie traci płynności, jeśli zabijemy zwierzę. Te dwie okoliczności przyczyniły się do wyciągnięcia wniosku, że to właśnie pijawka wytwarza enzym będący  ANTAGONISTĄ ZAKRZEPICY”.

     Fakt ten potwierdza również lek.med. Maciej Paruzel – chirurg na oddziale replantacji Szpitala Św. Jadwigi w Trzebnicy. Jako jedyny w Polsce prowadzi badania medyczne nad hirudoterapią, czyli leczeniem pijawkami i stosuje pijawkę w szpitalu w leczeniu swoich pacjentów.  „Chciałbym, żeby lekarze przekonali się do pijawek i zrozumieli, że bywają bardziej skuteczne od stosowanych powszechnie lekarstw. Ich ślina zawiera ponad sto aktywnych substancji, przede wszystkim hirudynę, która zapobiega krzepnięciu krwi. Nie ma lepszego leku przeciwzakrzepowego”

Ważniejsze związki produkowane przez pijawkę:

Hirudyna........................... najlepszy z istniejących lek przeciwzakrzepowy

Apyraza.............................spowalnia proces starzenia sie skóry

Antyelastaza.......................upłynnia krew

Lipazy i esterazy..................substancje powodujące rozkład tłuszczów

Eglina................................silny środek przeciwzapalny i aktywny antyutleniacz

Hementyna....................... enzym zapobiegający krzepnięciu krwi oraz rozkładający zakrzepy

Destabilaza........................ferment o silnym działaniu powodujący rozkładanie zakrzepłej krwi(utrzymuje w dobrym stanie naczynia krwionośne, przewód pokarmowy, reguluje poziom cukru we krwi oraz jej ciśnienie)

Hialuronidaza....................silny antybiotyk

Substancje przeciwbólowe.....silne czynniki przeciwbólowe

Neurotransmitery...............związki biochemiczne ograniczajace odczuwanie bólu oraz wpływające na uwolnienie od depresji